Bass ve Tiz sesleri nedir

Akustik Köşe Bass ve Tiz Sesleri Nedir

Bas, müzik içerisinde duyulan frekansı genellikle 200 Hz'den düşük kabul edilen seslere verilen genel isimdir. Hoparlörlerde veya kulaklıklarda büyük titreşime sebep olup, iç titreten, halk ağzıyla güm güm, bum bum tarzında tasvir edilen ses. Örnek olarak. kompressör sesi örnek verilebilir.

Tiz frekansları, üst ses frekanslarıdır. Mid frekansların sonundan, insan kulağının duyabileceği son frekansa kadar tiz frekansları diye adlandırılabilirler. Halk ağzıyla cıs veya tıs diye tasvir edilen ses denilebilir. Örnek olarak kuş sesleri örnek verilebilir. Tiz ses, yüksek frekanslı seslere denmektedir. Ses frekansı 1200 Hz ve daha üstünde olan sesler tiz ses olarak geçer. Pes sesin karşıtıdır. Halk arasında 'ince' ses olarak bilinir. Mesela kedilerin çıkardığı sesler yüksek frekanslı olduğundan tiz sese bir örnektir. Aynı şekilde kuş cıvıltıları ve sinek vızıltamaları da frekanslarının yüksek olması sebebiyle tiz seslerdir. Yapıları gereği genellikle kadınların sesleri tiz sese örnektir. Pes seste ses yüksek alçağa doğru seslendirilirken tiz seste bu durum alçaktan yükseğe doğru seslendirilmek olarak değişir.

Diyafram kaslarının doğru kullanımı da her seste olduğu gibi tiz sesi doğru çıkarmada önemli bir yer tutar. Ses kaynağının hızı arttıkça ses titreşimlerinin de daha yoğun olduğu bilinmektedir. Bu titreşimler frekansı arttırdığından tiz ses oluşmaktadır. Kafa sesi olarak çıkarılır fakat alınacak şan ve ses eğitimlerinde doğru kullanım öğrenilebilir. Günlük konuşmalarda tiz ses keskin ve ince bir ton olarak karşımıza çıkmaktadır. 

SES VE AKUSTİK YANKI TİTREŞİM KONULARI

Anasayfa

SES YALITIM ALANLARI

Yalıtım Malzemeleri

Akustik Panel

AKUSTİK UYGULAMALAR

Hakkımızda

Test Raporu

Kargolama

İletişim

Açık Adresimiz ve İrtibat Numarası

Ses Yalıtım Hizmeti ve Malzeme Satışı Yapılan Bölgeler

Akustik ses yalıtım sistemleri olarak firmamız ses yalıtımı hizmeti akustik izolasyon akustik panel hizmeti ürün satışı uygulama ve proje hizmeti vermektedir.Toplantı odaları ofis seminer ve sinema salonları, konferans salonları , stüdyolar, bateri müzik okulları, yüzme salonları, yemek cafe bar, restoran, spor salonu, kayıt odaları, tv stüdyoları, otel odaları, radyo odası,piyano odası, akustik kabin, sessiz oda,  mekanik odalar ses yalıtımı ve akustik düzenleme hizmeti ayrıca toptan perakende ürün satışı yapılmaktadır.

İstanbul (Avrupa) - İstanbul (Anadolu) - Adana - Adıyaman - Afyon - Ağrı - Ankara - Amasya - Antalya - Artvin - Aydın - Balıkesir - Bartın- Bilecik -  Bitlis - Bolu - Burdur - Bursa - Çanakkale - Çorum - Denizli - Düzce - Edirne - Elazığ - Erzincan - Erzurum - Eskişehir - Gümüşhane - Gaziantep - Giresun - Hatay - Iğdır - Isparta - İzmir- Kahramanmaraş - Karabük - Kayseri - Kastamonu - Kocaeli - Konya - Malatya -  Manisa - Mersin - Muğla - Ordu - Rize - Sakarya - Samsun - Şanlıurfa - Sinop - Sivas - Tekirdağ - Trabzon - Uşak - Yalova - Yozgat

Almanya - Amerika - Arjantin - Avustralya - Avusturya - Azerbaycan - Baku - Belçika - Bulgaristan - Brezilya - Çin - Fransa - Gürcistan - Hindistan - Hollanda - Kıbrıs - İspanya - İsviçre - İrlanda - İngiltere - İran - İtalya - Mısır - Lefkoşa - Rusya - Romanya - Türkmenistan - Yunanistan